סרטן השד

כל אישה שביעית עלולה במהלך חייה לחלות במחלת סרטן השד, כאשר ללא ספק מספר חולות סרטן השד השתנה לרעה בשני העשורים האחרונים.

השדיים מורכבים בעיקר מאונות (בלוטות מייצרות חלב), צינוריות (צינוריות זעירות אשר מובילות את החלב מן האונות אל הפטמה), וסטרומה (רקמה שומנית ורקמת חיבור המקיפה את האוניות והצינוריות, כלי דם וכלי לימפה).

רוב מקרי סרטן השד מתחילים בתאים לאורך הצינוריות (Ductal cancer). חלק מהמקרים של סרטן השד מתחילים בתאים לאורך האונות (Lobular cancer), בעוד חלק קטן ממקרי סרטן שד מתחילים ברקמות אחרות.

סרטן השד ומערכת הלימפה

מערכת הלימפה חשובה להבנה מכיוון שהיא אחת הדרכים בהן סרטן השד מתפשט. למערכת מספר חלקים.

קשרי לימפה הם אוספים קטנים ודמויי שעועית של תאי מערכת החיסון (תאים אשר חשובים למלחמה בזיהומים), הקשורים לכלי הלימפה. כלי הלימפה הם למעשה כמו כלי דם קטנים, פרט לעובדה שהם נושאים נוזל אשר נקרא נוזל הלימפה (במקום דם) מן השד. לימפה מכילה נוזל רקמה וחומרי פסולת, וגם תאים של מערכת החיסון. תאי סרטן השד יכולים לחדור לכלי הלימפ ה ואף להתחיל לגדול בקשרי לימפה השונים.

גושים שפירים בשד
רוב הגושים בשד אינם סרטניים קרי אינם ממאירים, הם שפירים. למרות זאת, יש לקחת מחלק מהגושים דגימות ולבחון אותן במיקרוסקופ וזאת על מנת לוודא שהגושים הללו אינם סרטניים וממאירים.

גושים שפירים אחרים בשד
קיימים גידולים שפירים בשד כגון פיברואדנומה או פפילומה תוך-צינורית גידולים אלה אינם נורמליים, אך הם אינם ממאירים ואף אינם מתפשטים מחוץ לשד אל איברים אחרים. יחד עם זאת, קיימים מספר מצבים שפירים בשד אשר חשובים מאד שכן נשים שנמצאות מצבים אלו הן נשים שלהן סיכון גבוה יותר ללקות בסרטן השד.


מושגים כלליים בסרטן השד : חשוב להבין חלק ממילות המפתח המשמשות לתיאור סרטן השד.

קרצינומה – זהו מונח המשמש לתיאור סרטן המתחיל בשכבת הציפוי הפנימי (תאי האפיתל) של איברים כמו השד. כמעט כל סוגי סרטן השד הם קרצינומות (בין אם קרצינומה צינורית או קרצינומה אונתית).

אדנוקרצינומה– אדנוקרצינומה הוא סוג של קרצינומה המתחילה ברקמה של בלוטה (רקמה המייצרת ומפרישה חומר). הצינוריות והאונות של השד הינם רקמת בלוטה (הם מייצרים חלב), כך שסרטן השד המתחיל בא זורים אלה נקראים לעיתים אדנוקרצינומות.

קרצינומה מקומית – מונח זה משמש לשלב מוקדם של סרטן, כאשר הוא כלול בשכבת התאים בהם הוא התחיל. בסרטן השד, המונח “מקומי” פירושו שתאי הסרטן נשארים בתוך הצינוריות, ולפעמים מתייחסים אליהם ל – סרטן השד לא פולשני.

קרצינומה פולשנית (חודרנית) – סרטן פולשני הוא כזה אשר התפשט אל מעבר לשכבת התאים בהם הוא החל (בניגוד לקרצינומה מקומית). רב סוגי סרטן השד הם קרצינומה פולשנית ? בין אם קרצינומה צינורית פולשנית או קרצינומה אונתית פולשנית.

סרקומה – סרקומה הוא סרטן השד אשר מתחיל ברקמות חיבור, כמו שריר, רקמת שומן או כלי דם. סרקומות של סרטן השד נדירות מאד.

קיימים מספר גורמי סיכון אשר עלולים להשפיע על סיכוייך לחלות בסרטן השד, להלן גורמי הסיכון הנפוצים :

  • אוכלוסיות בסיכון יותר גבוה לחלות בסרטן השד לפי ארץ מגורים: לדוגמא ב-ארה”ב ואירופה הצפונית מס’ הנשים החולות במחלת סרטן שדהרבה יותר גבוה לעומת אירופה מזרחית, אסיה ודרום אמריקה.
  • גיל: שכיחות סרטן השד מאוד נמוך בסביבות גיל 20-30 עם עלייה מתמדת עד גיל 75.
  • זמן חשיפה של רקמת שד לאסטרוגנים ? ככל שהוא יותר ארוך, הסיכוי לפתח סרטן השד גבוה יותר. כלומר, גיל מוקדם של וסת ראשון, הפסקת וסת מעל גיל 50, מעט הריונות, או הריונות בגיל מבוגר. הפסקת וסת מסיבה כלשהי לפני גיל 50 תוריד את הסיכון לפתח את המחלה אפילו בנשים נשאיות של גנים פגומים (BRACA 1+2).הפלות כשלעצמן לא מורידות ולא מעלות את הסיכון . לחלות במחלת סרטן שד
  • פקטורים משפחתיים: מוטציות של גנים(BRACA 1+2 )מהווה למעשה חלק מאוד קטן של גידולי סרטן השד 5-10%. המוטציות מופיעות בעיקר בנשים אשכנזיות בכלל, פולניות בפרט, אבל יש גם מוטציות ספציפיות לעיראקיות.
  • טיפול הורמונלי תחליפי לסרטן השד (לאחר הפסקת הווסת) סוגיה מאוד מדסקסת, שימוש ממושך בהורמונים תחליפים, במיוחד בתכשירים היותר ישנים מהווה פקטור סיכון לחלות במחלת סרטן השד ו לכן צריך לשקול בכובד ראש אם בכלל לתת וכמו כן, להימנע משימוש ממושך.
  • דיאטה לחולות בסרטן שד ? סגנון חיים: העולם המערבי הוא עולם יותר שמן ולכן יותר חולה, ללא ספק סרטן השד יופיע יותר בנשים שמנות אבל לא ממש ברור איזה אוכל אשם. כנראה ש-high fat intake הנו הפקטור הבסיסי. סיכון להתפתחות מחלת סרטן השדמוגבל בהגבלה של BMI (Body Mass Index). באופן מוזר בנשים צעירות (לפני גיל הבלות) הדבר לא ממש קורה מכיוון שלנשים שמנות יש יותר הפרעות בווסת.
  • שימוש באלכוהול מהווה סיכון ישיר לחלות במחלת סרטן השדוללא כל ספק ככל שהכמות יותר גדולה, כך הסיכון עולה, לכן יש להימנע ככל היותר משימוש באלכוהול באופן קבוע.
  • פעילות פיזית: גורם חשוב גם בנשים צעירות וגם במבוגרות עם ירידה של 10-70% של הסיכון לחלות במחלת סרטן השדבנשים מאוד פעילות ו- 30-40% בנשים עם פעילות של כ- 4 שעות שבועיות.
  • קרינה בגיל צעיר:

א.ילדות שהוקרנו בגלל מחלות ממאירות (Hodgkin’s disease).
ב.ממוגרפיות: כ- 1% מסרטן השד בארצות הברית מיוחס לממוגרפיות במכשירים היותר ישנים.
ג.צוות רפואי העוסק בקרינה.

סרטן השד

  • מאפיינים של השד:

א.צפיפות השד.
ב.שינויים טרום סרטניים כגון Atypical hyperplasia .

בסופו של דבר, יש מספר רב של פקטורים פיזיים היכולים להסביר הופעה של מחלת סרטן שדבהרבה נשים, אבל לא בכולם.

למה לא כל הילדות המוקרנות בגיל צעירחולות במחלתסרטן שד? למה לא כל הנשים השמנות או עם מס’ קטן של ילדים און בכלל נשים ללא ילדים לאחולות במחלתסרטן השד? למה לא כל הנשים המקבלות טיפול הורמונלי תחליפי לא חולות?

המאמר נכתב ע”י ד”ר נאורה יעל -חושן מומחית למחלת סרטן השד, במחלקה האונקולוגית בבית החולים איכילוב.

אתם מוזמנים להעלות שאלות ותשובות בנושא בפורום סרטן השד

סרטן השד - מבנה השד