סרטן העצמות

סרטן העצמות נוצר עקב בעיה בתאים אשר יוצרים את העצם. בישראל מאובחנים כ-200 בני אדם בסרטן העצמות בכל שנה. סרטן העצמות שכיח יותר בילדים ומתבגרים, והוא יותר נדיר אצל מבוגרים.

  • למה משמשות העצמות?
בגוף האדם יש 206 עצמות. העצמות משמשות לפעולות שונות ומגוונות. ראשית, העצמות מספקות לגוף מבנה ומסייעות לספק לו צורה. שרירים המחוברים לעצמות מסייעות לך להתנועע. ללא העצמות, גופך היה הופך לערימה של רקמות רכות ללא מבנה, ולא יכולת לעמוד, להתהלך, או להתנועע. שנית, העצמות מסייעות להגן על האיברים היותר רגישים בגוף. לדוגמא, עצמות הגולגולת מגינות על המוח, החוליות מגינות על חוט השדרה, והצלעות מגינות על הלב והריאות. שלישית, העצמות מכילות מוח עצם, המייצר ומאחסן תאי דם חדשים. לבסוף, העצמות מסייעות לפקח על האוסף בגוף של חלבונים וחומרים מזינים הכוללים סידן וזרחן.
  • מהו סרטן?
גופך מורכב מתאים רבים. ישנם סוגים שונים ורבים של תאים הצומחים ויוצרים את החלקים השונים בגוף. במהלך הצמיחה וההתפתחות הנורמליים, תאים אלה צומחים, מתחלקים ויוצרים תאים חדשים. תהליך זה ממשיך כל החיים, גם לאחר שהאדם מפסיק לגדול. התאים ממשיכים להתחלק ויוצרים תאים חדשים על מנת להחליף תאים ישנים או תאים שניזוקו. בגופו של אדם בריא, יש לגוף יכולת לשלוט על הצמיחה וההתחלקות של התאים בהתאם לצרכי הגוף. סרטן מתרחש כאשר הבקרה הנורמלית על התאים נעלמת והתאים מתחילים לצמוח ולהתחלק ללא שליטה. התאים גם הופכים ללא נורמליים והתפקוד שלהם משתנה באנשים שיש להם סרטן.

ישנם סוגים רבים של סרטן.

הסרטן קרוי בדרך כלל על שם סוג התא המושפע ממנו. לדוגמא, סרטן הריאות נגרם בשל תאי ריאות שיצאו משליטה. גידול הוא אוסף של תאים לא נורמליים המקובצים יחדיו. עם זאת, לא כל הגידולים הם סרטניים. גידול יכול להיות שפיר (לא סרטני) או ממאיר (סרטני). גידולים שפירים הם בדרך כלל פחות מסוכנים והם אינם יכולים להתפשט לחלקים אחרים בגוף. גידולים ממאירים הם בדרך כלל יותר רציניים ויכולים להתפשט לחלקים אחרים של הגוף. היכולת של תאים סרטניים לעזוב את המיקום המקורי שלהם ולעבור לאזור אחר בגוף נקרא גרורה. גרורה יכולה להתרחש על ידי בניסתם של תאים סרטניים אל מחזור הדם או מערכת הלימפה של הגוף ולעבור באופן כזה למקומות אחרים בגוף. כאשר תאים סרטניים שולחים גרורות לחלקים אחרים בגוף, הם עדיין נקראים בשם המקום המקורי של הגידול. למשל, אם קבוצה של תאי שד הופכים לסרטניים ושולחים גרורות לעצמות, הדבר נקרא סרטן שד גרורתי. סוגים שונים של סרטן יכולים לשלוח גרורות לעצמות. הנפוצים שבהם הם סרטן הריאות, סרטן השד, סרטן הערמונית, סרטן בלוטת התריס ו- סרטן הכליה. לרוב, כאשר יש לאנשים סרטן בעצם, הדבר נגרם בגלל שהיתה גרורה ממקום אחר בגוף אל העצמות. חשוב לקבוע האם הסרטן בעצם הוא במקור ממקום אחר או שהוא סרטן של תאי עצם. הטיפולים בסוגי סרטן ששלחו גרורות לעצמות מבוססים על סוג הסרטן המקורי.

מהו סרטן העצמות?
סרטן העצמות נגרם בשל בעיה בתאים היוצרים את העצם. יותר מ- 200 בני אדם בשנה מאובחנים בישראל בסרטן העצמות. גידולים בעצם מתרחשים באופן שכיח בילדים ומתבגרים, והם יותר נדירים בקרב מבוגרים. סרטן העצמות במבוגרים הוא בדרך כלל תוצאה של גרורה ממקום אחר בגוף.
יש סוגים רבים ושונים של סרטן העצמות. הסוגים הנפוצים ביותר כוללים אוסטאוסרקומה (osteosarcoma), סרקומה ע”ש יואינג (Ewing’s sarcoma), כונדרוסרקומה (chondrosarcoma), היסטיוציטומה סיבית ממארת (MFHmalignant fibrous histiocytoma), פיברוסרקומה (fibrosarcoma) ו- כורדומה (chordoma).
  • אוסטאוסרקומה הוא סוג סרטן העצמות הראשוני הנפוץ ביותר. הוא מופיע בעיקר בקרב גברים בגילאים 10 עד 25, אך תוקפת לעיתים יותר רחוקות אנשים מבוגרים יותר. המחלה מופיעה בדרך כלל בעצמות הארוכות של הגפיים העליונות והתחתונות באזורים של צמיחה מהירה מסביב לברכיים והכתפיים של ילדים. סוג זה של סרטן הוא בדרך כלל אגרסיבי מאוד ויש לו סיכון של התפשטות לריאות. שיעור ההישרדות ל- 5 שנים הינו כ- 65%.
  • סרקומה ע”ש יואינג הוא סוג סרטן העצמות האגרסיבי ביותר ומופיע בקרב אנשים צעירים בגילאי 4 עד 15. הוא נפוץ יותר בקרב גברים והוא נדיר מאוד באנשים מעל גיל 30. הוא בדרך כלל מופיע באמצע העצמות הארוכות של הגפיים העליונות והתחתונות. שיעור ההישרדות ל- 3 שנים הוא כ- 65%, אך הוא נמוך הרבה יותר אם חלה התפשטות לריאות או לחלקים אחרים של הגוף.
  • כונדרוסרקומה הוא סוג הגידול בעצמות השני בשכיחותו והוא אחראי על כ- 25% מכל מקרי הגידולים הממאירים בעצמות. גידולים אלה מופיעים בתאי סחוס והם עלולים להיות מאוד אגרסיביים או גדלים באיטיות. שלא כמו סוגים אחרים של גידולים בעצמות, כונדרוסרקומה נפוצה יותר בקרב בני 40 ומעלה. הוא קצת יותר נפוץ בגברים ועלול להתפשט לריאות ולקשרי הלימפה. כונדרוסרקומה משפיעה בדרך כלל על עצמות האגן והירכיים. שיעור ההישרדות ל- 5 שנים בצורה האגרסיבית הוא כ- 30%, אך שיעור ההישרדות ל- 5 שניפ עבור הצורה הצומחת באיטיות היא כ- 90%.
  • היסטיוציטומה סיבית ממארת (MFH) פוגעת ברקמות הרכות, כולל שרירים, מיתרים, גידים ושומן. זהו סוג סרטן הרקמות הרכות הנפוץ ביותר במבוגרים, ומשפיע בעיקר על בני 50-60. הוא תוקף בדרך כלל את הגפיים ומופיע בגברים כפליים מאשר בנשים. יש לסוג זה קשת רחבה של אגרסיביות. שיעור ההישרדות ל- 5 שנים הוא כ- 35% עד 60%.
  • פיברוסרקומה הרבה יותר נדירה מאשר סוגי סרטן העצמות האחרים. הוא מופיע בקרב בני 35-55 בעיקר. הוא משפיע בעיקר על הרקמות הרכות של הרגליים מאחורי הברך. הוא קצת יותר נפוץ בקרב גברים מאשר בקרב נשים.
  • כורדומה הוא סוג גידול מאוד נדיר עם שיעור הישרדות ממוצי של 6 שנים לאחר האבחון. הוא מופיע בקרב מבוגרים מעל גיל 30, ונפוץ בגברים כפליים מאשר בנשים. הוא משפיע בעיקר על הקצה התחתון או העליון של עמוד השדרה.
בנוסף לסרטן העצמות, קיימים מספר סוגים של גידולים שפירים בעצמות. אלו כוללים את אוסטאואיד אוסטיאומה (osteoid osteoma), אוסטיאובלסטומה (osteoblastoma), אוסטיאוכונדרומה (osteochondroma), אנכונמדרומה (enchondroma), כונדרומיקסואיד פיברומה (chondromyxoid fibroma) וגידול תאי ענק (giant cell tumor), אשר יש לו פוטנציאל להפוך לגידול ממאיר. גידולים שפירים אלה אינם ממאירים כמובן.
יש עוד שני סוגים די שכיחים של סרטן המתפתחים בעצמות: לימפומה ומיאלומה נפוצה. לימפומה, סרטן המופיע בתאי המערכת החיסונית, מתחיל בדרך כלל בקשרי הלימפה אך הוא עלול להתחיל בעצם. מיאלומה נפוצה מתחילה בעצמות, אך היא בדרך כלל אינה נחשבת סרטן העצמות מאחר וזהו גידול של תאי מוח העצם ולא של תאי עצם.